w " How to make 1N and 1M H2SO4 ? Skip to main content

How to make 1N and 1M H2SO4 ?

Now let's see how to make 1 N and 1M  H2SO4 from 98% concentrated H2SO4 . This calculation varies with concentration of H2SO4. Because density varies with concentration of H2SO4 . Now we are having density 1.84 for 98% concentrated H2SO4.  If you are going to use less concentrated H2SO4 then first find out density of it then put that value in below formula instead of 1.84 H2SO4 is liquid, so at first we need to convert H2SO4 molecular weight (gm) into volume (ml) let's use formula density = mass / volume volume = mass of HCl  / density                             98.08 / 1.84 V = 53.30 ml Here we are making 1M and 1N  H2SO4 from 98% concentrated H2SO4. If you are going to use less concentrated H2SO4 then use that percentage value in below formula rather than 98%. Let's use formula  1M H2SO4 (98%) =  53.30 ml [ V ]                100%  ...

How to make 1N and 1M H2SO4 ?


Now let's see how to make 1 N and 1M  H2SO4 from 98% concentrated H2SO4 .


This calculation varies with concentration of H2SO4. Because density varies with concentration of H2SO4 . Now we are having density 1.84 for 98% concentrated H2SO4.  If you are going to use less concentrated H2SO4 then first find out density of it then put that value in below formula instead of 1.84


H2SO4 is liquid, so at first we need to convert H2SO4 molecular weight (gm) into volume (ml)


let's use formula

density = mass / volume

volume = mass of HCl  / density

                            98.08 / 1.84

V = 53.30 ml


Here we are making 1M and 1N  H2SO4 from 98% concentrated H2SO4. If you are going to use less concentrated H2SO4 then use that percentage value in below formula rather than 98%.


Let's use formula 

1M H2SO4 (98%) =  53.30 ml [ V ]

               100%       =     X 


X =  53.30 ml  ×  100%  /  98%

X = 54.38 ml


we need to dilute 54.38 ml of 98%. concentrated H2SO4 into 1000 ml Volumetric flask In order to make  1 M H2SO4.


1M H2SO4 = 945.62ML (WATER) + 54.38ML H2SO4 98%.


Let's see how to make 1N H2SO4 

.            In case of H2SO4 molarity & Normality are different Because-


 H2SO4 = H2 + SO4


H2SO4 contain 2 H+ ion means Basicity Of H2SO4 = n = 2

Normality = molarity  × n

 n = [Basicity of H2SO4 ] 

N= M×2

  Consider molarity is 1

N= 1 × 2

N = 2  

       it means if molarity of H2SO4 is 1 then Normality is 2. And molarity is 0.5 then Normality is 1.

If 

       1M  H2SO4 = 945.62ML (WATER) + 54.38ML H2SO4 98%.

Then 

  1N H2SO4 = 972.81 ML (WATER) + 27.19 ML H2SO4 98%.


To make 1N H2SO4 solutions we need to dilute 27.19 ML 98% concentrated  H2SO4 into 1000 ml Volumetric flask. 












Comments

Popular posts from this blog

How do you prepare 1M or 1N hcl ?

±  How to make 1 Molar or 1 normal hcl In case of HCL molarity & Normality is same Because- Because HCL = H+ + CL-  HCL contain only one H+ ion means Basicity Of HCL is = n = 1  Normality = molarity  × n   n =  [Basicity of HCL ]  N= M×1   So  N = M (That is why in case of HCL Normality & molarity is same ) Now let's see how to make 1 N or 1M  HCL from 37% concentrated HCL This calculation varies with concentration of HCL. Because density varies with concentration of HCL . Now we are having density 1.18 for 37% concentrated HCL.  If you are going to use less concentrated HCL then first find out density of it then put that value in below formula instead of 1.18. HCL is liquid, so at first we need to convert HCL molecular weight (gm) into volume (ml) let's use formula density = mass / volume volume = mass of HCL   / density                           ...

Why Birds don't get Electrocuted on Power Cables?

        E lectricity is the flow of electrons through conductors . It always takes the easiest route, i.e., electricity always flows through a path of least resistance .      electricity flows are made of copper . Copper offers least resistance and is a very good conductor of electricity. However, the bird's body offers greater resistance and is not a good conductor as copper. Hence, electricity ignores the bird and flows through the cables and birds don't get electrocuted.      B esides this, electricity flows from its highest potential to its lowest potential . Now, the power cables usually run at different potentials. If bird's feet are on the same power cable, then they are at same potential. Thus, the bird doesn't get electrocuted. However, when the bird touches two cables with different potentials at the same time, then electricity will flow through the bird to go to the other cable with lower potential and the bird will get elec...